Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Answer:
the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Explanation:
The law of conservation of energy establishes that the masses are not destroyed, they can only be transformed.
Therefore the mass of carbon in the reactants (CO2 and H2O) must be in the products (glucose and oxygen)
so the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.