Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid
Answer:
XY 
Represent a distance
√
Represent a segment
√
Represent a numerical value
√
Represent a geometric figure √
Can be found by applying the ruler postulate
√
Can be be duplicated with a compass and a straight edge √
Step-by-step explanation:
The difference between XY and
are that the points XY represents the distance between two points having a numerical value whose value can be found by using a ruler to find difference in the numbers on the ruler that coincides with the points, while
Answer:
Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Step-by-step explanation:
This question can be solved by a rule of three.
Government statistics show a consumer price index of 15.2 for 1931 and 237 for 2015.
This means that $15.2 in 1931 is equivalent to $237 in 2015. So
$15.2 in 1931 - $237 in 2015
$80,000 in 1931 - $x in 2015



Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Answer:
13
Step-by-step explanation:
The GCF of 36, 48, and 72 is 12 so there will be 36 / 12 = 3 stacks of English books, 48 / 12 = 4 stacks of science books and 72 / 12 = 6 stacks of math books for a total of 3 + 4 + 6 = 13 stacks.