Answer:
measure the volume of cherry syrup solution with Tartar Emetic = 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of Sodium citrate = 5 g
Mass of Tartar Emetic = 0.015 g = 15 mg
Volume of Cherry syrup ad 120 mL = 120 mL
sensitivity = 4 mg
Error = 5%
Now,
The smallest weight that can be measured =
or
The smallest weight that can be measured =
= 80 mg
Now,
80 mg is dissolved in 120 mL of Cherry syrup according to prescription
( Thus,
1 mg is dissolved in
of Cherry syrup according to prescription )
so to measure 15 mg of Tartar Emetic, measure the volume of cherry syrup
= 
= 22.5 mL
Hence, the correct quantity of tartar emetic to fill the prescription will be obtained
The answer is 5/9. I showed a bit more work on the other post
Answer:
3
/2
Step-by-step explanation:
As given, AC = BC, its an isosceles triangle.
Now, CD is perpendicular to AB, therefore AD = DB = 0.5AB = 3/2
Now take triangle ACD,
using Pythagoras theorem,
AC =
AC = 3
/2
:-)
Answer:
The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the minimum height in the top 15% of heights.
This is the value of X when Z has a pvalue of 0.85. So it is X when Z = 1.04.




The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Answer:
Step-by-step explanation:
1/10 * 1/4 = 1/14
1/2 because there is a 50/50% chance its either heads or tails