The spring constant of the spring is 1040 N/m

<h3>Further explanation</h3>
<em>Hooke's Law states that the length of a spring is directly proportional to the force acting on the spring.</em>

<em>F = Force ( N )</em>
<em>k = Spring Constant ( N/m )</em>
<em>Δx = Extension ( m )</em>

The formula for finding Young's Modulus is as follows:

<em>E = Young's Modulus ( N/m² )</em>
<em>F = Force ( N )</em>
<em>A = Cross-Sectional Area ( m² )</em>
<em>Δx = Extension ( m )</em>
<em>x = Initial Length ( m )</em>
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of the object = m = 2.5 kg
initial speed of the object = u = 1.2 m/s
final speed of the object = v = 0 m/s
compression of the spring = x = 5.0 cm = 0.05 m
work done by friction = W_f = -0.50 J
<u>Unknown:</u>
spring constant of the spring = k = ?
<u>Solution:</u>
We will use formula as follows:










<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: College
Subject: Physics
Chapter: Elasticity

Keywords: Elasticity , Diameter , Concrete , Column , Load , Compressed , Stretched , Modulus , Young