1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
Answer:
33.33 %
Explanation:
given,
error last year = 63
error this year = 42
percent decrease in the error = ?
to find the percentage difference in the error formula used is
= 
= 
= 
= 33.33 %
Percentage decrease in the number of error is equal to 33.33%.
<span>A student hears a police siren.
The arithmetic of the Doppler Effect shows that if the distance between
the source and observer is changing, then the observer hears a different
frequency compared to the frequency actually radiating from the source.
Thus the first four choices would cause the student to hear a different
frequency:
-- if the student walked toward the police car
-- if the student walked away from the police car
-- if the police car moved toward the student
-- if the police car moved away from the student
The last two choices wouldn't affect the frequency heard by the student,
since the perceived frequency of a sound doesn't depend on its intensity.
-- if the intensity of the siren increased
-- if the intensity of the siren decreased.</span>
Answer:
Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Explanation:
Dot product between vec A and vec B is
A.B = ║A║ ║ B║ cos θ
Here, both ║A║ and ║B║ are positive and value of cos θ depends upon θ and lies between 1 and -1
So, Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s