20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
A. 4 cm behind the mirror
<span> For any mirror, </span><span><span>so</span><span>si</span>=<span>f^2</span></span>. Therefore, by plugging in the values, you get <span>18<span>si</span>=144. 144/18 = 8, so </span><span><span>si</span>=8</span>
<span> The focal point is located 12 cm from the mirror, and </span><span>si</span><span> is the distance of the image from the focal point, so the image is 4 cm from the mirror. The mirror is convex, so then the focal point and the image are both behind the mirror.</span>
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south