Answer:
The answer is No. She should have divided by 10 to find 10%.
Step-by-step explanation:
<span>0.977
So we have a population with the mean being 0.8750 and the standard deviations being 0.0011. So let's see how many standard deviations we need to be off by to exceed the specifications.
Low end
(0.8725 - 0.8750)/ 0.0011 = -0.0025/0.0011 = -2.272727273
High end
(0.8775 - 0.8750)/ 0.0011 = 0.0025/0.0011 = 2.272727273
So we need to be within 2.272727273 deviations of the mean. Let's use a standard normal table to look up that value, which is 0.48848, which is half the percentage. So 0.48848 * 2 = 0.97696, rounding to 3 digits gives 0.977</span>
We can model the problem in many different ways.
One example is to divide 12 counters (modelled as circles) into six boxes (modelled as square)
We have two circles inside each box
The model is shown in diagram below
Answer:
0.33411
The probability that a particular criminal trial lasted atleast 24 days is 0.33411
Step-by-step explanation:
The random variable X is normally distributed with a mean of 21 and standard deviation of 7
;
X ~ N(μ = 21 ; σ = 7)
X ~ N(21, 7)
Probability that a trial lasted atleast 24 days :
P(X ≥ 24) :
The standardized score :
Z = (x - μ) / σ ; (24 - 21) / 7 ; 3 / 7 = 0.4286
Hence,
P(Z ≥ 0.4286) = 0.33411
The probability that a particular criminal trial lasted atleast 24 days is 0.33411
Answer:
p = 40h
Step-by-step explanation: