Answer:
Step-by-step explanation:
If 2lbs costs $4.50, then most likely 1lbs would be half of what 2lbs cost.
So take $4.50÷2= $2.25
Then take the cost of 2lbs @ $4.50 then add the $2.25 (essentially the cost per pound) and 3lbs would cost $6.75.
Hello!
We are asked to find the number of lines the choir has to learn in time for a concert.
We're given that the concert is in 7 weeks, but they learn new lines each day, so we have to convert it to days. We know that there is 7 days in a week, we would multiply 7 weeks by 7 days, which is 49 days.
Now, we would take the total number of lines, which is 3016, and divide that by 49 days.
3016 lines / 49 days ≈ 61.55 lines/day
Since this is a real-world situation, we should round our answer is to nearest whole number, which would be 62 lines/day.
Therefore, Ester's choir needs to learn about 62 lines per day in time for the concert.
Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
3952/13 is 304 pounds at the cost of 13 dollars each fish is 152 pounds
Perimeter = sum of all the sides
let x = one side
longer side = x + 10
Perimeter = x + x + x + x + 10
62 = 4x + 10
4x = 52
x = 13
Longer side = 23
Area = (10+23)x2/10
= 6.6