a) The least number of decimal points is 0 so you should round the answer to 43.
b) The least number of significant figures is 2 so round to 7.3
c)The least number of decimal places is 1 so round to 225.7
d) The least number of significant figures is 3 so round to 92.0
e) The least number of significant figures is 3 so round to 32.4
f) The least number of decimal places is 0 so round to 104m^3
Basically, for addition and subtraction round to the least number of decimal places found in the factors, and for multiplication and division round to the least number of significant figures found in the factors.
<u>Answer:</u>
<u>For 1:</u> The mass of
in the original mixture is 10.46 g
<u>For 2:</u> The mass of
in the original mixture is 21.11 g
<u>Explanation:</u>
We are given:
Mass of water = 1.90 g
Mass of carbon dioxide = 13.64 g
Mass of oxygen = 4.10 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
of oxygen is produced when
of potassium chlorate is decomposed.
So, 4.10 g of oxygen will be produced when =
of potassium chlorate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 10.46 g
The given chemical reaction for decomposition of
follows:

By Stoichiometry of the reaction:
18 g of water is produced when
of potassium bicarbonate is decomposed.
So, 1.90 g of water will be produced when =
of potassium bicarbonate is decomposed.
Amount of
in the mixture = 21.11 g
Answer:
236.9g
Explanation:
Given parameters:
Volume of gas = 81.3L
Pressure of gas = 204kPa
temperature of gas = 95°C
Unknown:
Mass of carbondioxide gas = ?
Solution:
To solve this problem, the ideal gas law will be well suited. The ideal gas law is a fusion of Boyle's law, Charles's law and Avogadro's law.
Mathematically, it is expressed as;
PV = nRT
the unknown here is n which is the number of moles;
P is the pressure, V is the volume, R is the gas constant and T is the temperature.
convert pressure into atm
101.325KPa = 1atm
204 kPa =
= 2atm
Convert temperature to Kelvin; 95 + 273 = 368K
2 x 81.3 = n x 0.082 x 368
n =
= 5.38moles
Since the unknown is mass;
Mass = number of moles x molar mass
Molar mass of carbon dioxide = 12 + 2(16) = 44g/mol
Mass = 5.38 x 44 = 236.9g
Answer:
It is a zero order reaction and k=0.005M/s
Explanation:
Once you plot the graph, you can see it is a linear equation which decays. This is common to zero order reaction which are given by the following equation: C=Co-kt. The equation given by the graph is C=1x10-5 - 0.0015t. Therefore, the slope = -K
Answer:
A. The farther an electron is from the nucleus, the greater its energy.
Explanation: