Answer:
The final volume of the sample of gas
= 0.000151 
Explanation:
Initial volume
= 200 ml = 0.0002
Initial temperature
= 296 K
Initial pressure
= 101.3 K pa
Final temperature
= 336 K
Final pressure
= K pa
Relation between P , V & T is given by

Put all the values in the above equation we get

= 0.000151 
This is the final volume of the sample of gas.
Answer:
-3.7771 × 10² kJ/mol
Explanation:
Let's consider the following equation.
3 Mg(s) + 2 Al³⁺(aq) ⇌ 3 Mg²⁺(aq) + 2 Al(s)
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ∑np . ΔG°f(p) - ∑nr . ΔG°f(r)
where,
n: moles
ΔG°f(): standard Gibbs free energy of formation
p: products
r: reactants
ΔG° = 3 mol × ΔG°f(Mg²⁺(aq)) + 2 mol × ΔG°f(Al(s)) - 3 mol × ΔG°f(Mg(s)) - 2 mol × ΔG°f(Al³⁺(aq))
ΔG° = 3 mol × (-456.35 kJ/mol) + 2 mol × 0 kJ/mol - 3 mol × 0 kJ/mol - 2 mol × (-495.67 kJ/mol)
ΔG° = -377.71 kJ = -3.7771 × 10² kJ
This is the standard Gibbs free energy per mole of reaction.
<span>Answer:
Enthalpy Change = (6 x -393.5) + (7 x -285.8) - (-204.6) + (19/2) 0.....???
like.. (6 x Enth CO2) + ( 7 x Enth H2O) - (Enth C6H14) + (19/2) Enth O2</span>
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.