Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
Answer:
See the explanation
Explanation:
1) The Lewis structure for
has a central Carbon<em> </em>atom attached to Oxygen atoms.
In the
we will have a structure: O=C=O the <u>central atom</u> "carbon" we will have <u>2 sigma bonds and 2 pi bonds</u>, therefore, we have an <u>Sp hybridization</u>. For O we have <u>1 pi and 1 sigma bond</u>, therefore, we have an <u>Sp2 hybridization</u>.
2) These atoms are held together by <u>double bonds.</u>
<u></u>
Again in the structure of
: O=C=O we only have double bonds.
3. Carbon dioxide has a Carbon dioxide has a <u>Linear</u> electron geometry.
Due to the double bonds we have to have a linear structure because in this geometry the atoms will be further apart from each other.
4. The carbon atom is <u>Sp</u> hybridized.
We will have for carbon 2 pi bonds, so we will have an <u>Sp</u> hybridization.
5. Carbon dioxide has two Carbon dioxide has two C(p) - O(p) π bonds and two C(sp) - O(Sp2) σ bonds.
(See figures)
Figure 1: Carbon hybridization
Figure 2: Oxygen hybridization
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O