The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
A graphing calculator shows the rocks are at the same height 1.5 seconds after they are released.
That height is 3.975 meters.
_____
f(x) = g(x)
-4.9x^2 +15 = -4.9x^2 +10x
15 = 10x . . . . . . . . . . . . . . . . . . add 4.9x^2
1.5 = x . . . . . . . . . . . . . . . . . . . divide by 10
f(1.5) = -4.9*2.25 +15 = 3.975
The formula is
Fv=p [(1+r)^(t)-1)÷r)
Fv ?
P 5000
R 0.075
T 6. June
Fv=5000 [(1+0.075)^(6)-1)÷0.075]
Fv=36220....answer
Answer:
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644
Step-by-step explanation:
From the information given:
Let q represent the no of typographical errors.
Suppose that there are exactly 10 such errors randomly located on a textbook of 500 pages. Let
be the random variable that follows a Poisson distribution, then mean 
and the mean that the random selection of 50 pages will contain no error is 
∴

Pr(q =0) = 0.368
The probability of a selection of 50 pages will contain no errors is 0.368
The probability that 50 randomly page contains at least 2 errors is computed as follows:
P(X ≥ 2) = 1 - P( X < 2)
P(X ≥ 2) = 1 - [ P(X = 0) + P (X =1 )] since it is less than 2
![P(X \geq 2) = 1 - [ \dfrac{e^{-1} 1^0}{0!} +\dfrac{e^{-1} 1^1}{1!} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B%20%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E0%7D%7B0%21%7D%20%2B%5Cdfrac%7Be%5E%7B-1%7D%201%5E1%7D%7B1%21%7D%20%5D)
![P(X \geq 2) = 1 - [0.3678 +0.3678]](https://tex.z-dn.net/?f=P%28X%20%5Cgeq%202%29%20%3D%201%20-%20%5B0.3678%20%2B0.3678%5D)

P(X ≥ 2) = 0.2644
The probability that the selection of the random pages will contain at least two errors is 0.2644