Answer:
Explanation:
Given:
- gravitational field strength of moon at a distance R from its center,

- Distance of the satellite from the center of the moon,

<u>Now as we know that the value of gravity of any heavenly body is at height h is given as:</u>

∴The gravitational field strength will become one-fourth of what it is at the surface of the moon.
Answer:
(a) v = 3..6 m/s
(b) The rain falling downward has been able to affect the horizontal motion of the car by reducing it's velocity from 4 m/s to 3.6 m/s.
Explanation:
from the question we have the following:
mass of the car (Mc) = 24,000 kg
initial velocity of the car (u) = 4 m/s
mass of water (Mw) = 3000 kg
final velocity of the car (v) = ?
(a) we can calculate the final momentum of the car by applying the conservation of momentum where
initial momentum = final momentum
Mc x U = (Mc + Mw) x V
24000 x 4 = (24000 + 3000) x v
96,000 = 27000v
v =3.6 m/s
(b) The rain falling downward has been able to affect the horizontal motion of the car by reducing it's velocity from 4 m/s to 3.6 m/s.
Answer:
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Explanation:
Since momentum is always conserved in all collision
so in Y direction we can say


Now similarly in X direction we will have


now final kinetic energy of both puck after collision is given as


initial kinetic energy of both pucks is given as


since KE is decreased here so it must be inelastic collision
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>