Answer:
A student titrates 20.0mL of 1.0M NaOH with 2.0M formic acid, HCO2H (Ka=1.8x10-4). Formic ... How much formic acid is necessary to reach the equivalence point? a. ... At the equivalence point, is the solution acidic, basic or neutral? ... By adding a small amount of water to the beaker but not dissolving all of the solid. 11.
Explanation:
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
There’s no question for me to answer ?
Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!