Answer:
The Net Present Worth at i 5% of Super Tools new test equipment is -$33,992.45
Explanation:
I calculated the net present based on cash flow projections that $300000 in years 1 and 2 ,declining by $50000 every year and it terminated year 8 with zero cash inflow.
I then discounted the cash flows using discounting factor calculated as (1+i)^n where i is the interest rate of 5% given as the n is the relevant year of cash flow.
Find details in the attached.
Answer:
The percentage of silicon atoms per unit volume that are displaced in the single crystal lattice = 0.001 %
The percentage of silicon atoms per unit volume that are displaced in the single crystal lattice with boron atoms = 0.4 ×
%
Explanation:
No. of phosphorus atoms = 5 × 
The volume occupied by a single Si atom


2 ×


= 5 ×


Put the values in above equation we get

PCT =
%
These are the percentage of silicon atoms per unit volume that are displaced in the single crystal lattice.
(b).
No. of boron atoms = 2 × 
The volume occupied by a single Si atom


2 ×


= 5 ×


Put the values in above equation we get

PCT = 0.4 ×
%
These are the percentage of silicon atoms per unit volume that are displaced in the single crystal lattice.
Answer:
2
Explanation:
So for solving this problem we need the local heat transfer coefficient at distance x,

We integrate between 0 to x for obtain the value of the coefficient, so
Substituing

The ratio of the average convection heat transfer coefficient over the entire length is 2
Answer:
hello the diagram attached to your question is missing attached below is the missing diagram
answer :
a) 48.11 MPa
b) - 55.55 MPa
Explanation:
First we consider the equilibrium moments about point A
∑ Ma = 0
( Fbd * 300cos30° ) + ( 24sin∅ * 450cos30° ) - ( 24cos∅ * 450sin30° ) = 0
therefore ;<em> Fbd = 36 ( cos ∅tan30° - sin∅ ) kN ----- ( 1 )</em>
A ) when ∅ = 0
Fbd = 20.7846 kN
link BD will be under tension when ∅ = 0, hence we will calculate the loading area using this equation
A = ( b - d ) t
b = 12 mm
d = 36 mm
t = 18
therefore loading area ( A ) = 432 mm^2
determine the maximum value of average normal stress in link BD using the relation below
бbd =
= 20.7846 kN / 432 mm^2 = 48.11 MPa
b) when ∅ = 90°
Fbd = -36 kN
the negativity indicate that the loading direction is in contrast to the assumed direction of loading
There is compression in link BD
next we have to calculate the loading area using this equation ;
A = b * t
b = 36mm
t = 18mm
hence loading area = 36 * 18 = 648 mm^2
determine the maximum value of average normal stress in link BD using the relation below
бbd =
= -36 kN / 648mm^2 = -55.55 MPa