Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 
Answer:
Probability=
Step-by-step explanation:
As it is given that
Probability of toy A is defective is =P(A) = 
Probability of toy b is defective if A is defective = P (B)=
WE have to find the P(A n B)
By the law of Probability
P(A n B) = P (A).P(B)
putting the values given to us
P(AnB)=
* 
Probability=
Step 1
find the volume of the square box
volume=area of the base*height
area of the base=10²-----> 100 units²
height=4 units
volume square box=100*4----> 400 units³
step 2
volume rectangular box=2*volume square box
volume rectangular box=2*400------> 800 units³
volume rectangular box=L*W*H
H=5 units
W=10 units
Volume=800 units³
800=L*10*5------> solve for L
L=800/(10*5)------> L=16 units
the answer is
the length of the rectangular box is 16 units
Answer:
The expression used to represent g(x) as inverse of f(x) is 
Option B is correct.
Step-by-step explanation:
We are given:

We need to find the expression that could be used to verify g(x) is the inverse of f(x).
We know that
is inverse of function
So placing value of f(x) in g(x)

So, the expression used to represent g(x) as inverse of f(x) is 
Option B is correct.
We can also solve to prove that 
