Answer:
$13.20/hr
Step-by-step explanation:
A 10% wage increase would amount to 0.10($12) = $1.20. Adding this increase to the starting rate $12/hr results in $13.20/ hr.
A faster way in which to do this is shown below:
Wages after a 10% increase = (1.10)($12/hr) = $13.20/hr
$0.44 just had this question on Apex Financial Literacy
Answer:
0 points
Step-by-step explanation:
So first we see that she gets 2 questions correct,
2 * 5 = 10
Then we see that she gets 5 questions wrong,
5 * -2 = -10
Then we see that she doesn't attempt three questions,
3 * 0 = 0;
Now we add up the points,
10 - 10 + 0 = 0 points