Using the standards of conversions, we will find that 1 hg is equivalent to 10000 cg.
Therefore, to convert 420 hg to cg, all you have to do is cross multiplication as follows:
420 hg = (420 x 10000) / 1 = 4200000 cg
The correct choice is: 4200000
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
The answer is 1840 because you have to do 10x8 then multiply that by 23 and get 1840
Answer: (1.5, 0)
Step-by-step explanation:
Given : The shape of his satellite can be modeled by
where x and y are modeled in inches.
Now,the given equation
is a equation of parabola.
Here, coefficient of x is positive, hence the parabola opens rightwards.
On comparing this equation with standard equation
, we get

In standard equation, coordinates of focus=(m,0)
Thus for given equation coordinates of focus=(1.5,0)
The answer is D) The car travels 53 mph(Miles Per Hours).
212/4 = 53
318/6 = 53
424/8 = 53
530/10 = 53