Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Slow chemical change
It is a chemical change because the erosion is due to the chemical reaction between the acid and the in the rain and the calcium carbonate.
It is slow due to the concentration of acid is low.
Answer:
Ok:
Explanation:
So, you can use the Henderson-Hasselbalch equation for this:
pH = pKa + log(
) where A- is the conjugate base of the acid. In other words, A- is the deprotonated form and HA is the protonated.
We can solve that
1 = log(
) and so 10 =
or 10HA = A-. For every 1 protonated form of adenosine (HA), there are 10 A-. So, the percent in the protonated form will be 1(1+10) or 1/11 which is close to 9 percent.
The answers would be organisms in water, water, and air.
First step is to balance the reaction equation. Hence we get
P4 + 5 O2 => 2 P2O5
Second, we calculate the amounts we start with
P4: 112 g = 112 g/ 124 g/mol – 0.903 mol
O2: 112 g = 112 g / 32 g/mol = 3.5 mol
Lastly, we calculate the amount of P2O5 produced.
2.5 mol of O2 will react with 0.7 mol of P2O5 to produce 1.4
mol of P2O5.
This is 1.4 * (31*2 + 16*5) = 198.8 g