Answer : The energy released is -3319.7 KJ.
Solution : Given,
Mass of methane = 59.7 g
Molar mass of methane = 16 g/mole

The value of
is in negative that means the energy is releasing.
First we have to calculate the moles of methane.
Moles of methane = 
Now we have to calculate the amount of energy released.
The given reaction is,

From the reaction, we conclude that
1 mole of methane releases -890 KJ/mole of energy
3.73 moles of methane releases
of energy
Therefore, the energy released is -3319.7 KJ.
Answer:
The energy released in the decay process = 18.63 keV
Explanation:
To solve this question, we have to calculate the binding energy of each isotope and then take the difference.
The mass of Tritium = 3.016049 amu.
So,the binding energy of Tritium = 3.016049 *931.494 MeV
= 2809.43155 MeV.
The mass of Helium 3 = 3.016029 amu.
So, the binding energy of Helium 3 = 3.016029 * 931.494 MeV
= 2809.41292 MeV.
The difference between the binding energy of Tritium and the binding energy of Helium is: 32809.43155 - 2809.412 = 0.01863 MeV
1 MeV = 1000keV.
Thus, 0.01863 MeV = 0.01863*1000keV = 18.63 keV.
So, the energy released in the decay process = 18.63 keV.
Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
Answer:
See explanation
Explanation:
Sr(s) + 2HCl(aq) -----> SrCl2(aq) + H2(g)
Ionically;
Sr(s) + 2Cl^-(aq) ----> SrCl2(aq)
If we look at the reaction above, strontium atom was dissolved in hydrochloric acid. The strontium atom is now oxidized by the acid to give Sr^2+ ion according to the equation shown above.
Answer:
2.5 g of platinum
Explanation:
Recall that a catalyst is a specie added to a reaction system to increase the rate of reaction. A catalyst does not participate in the chemical reaction hence it remains unchanged at the end of the chemical reaction. A catalyst merely provides an alternative reaction pathway by lowering the activation energy of the reaction system. Hence a catalysed reaction usually proceeds faster with less energy requirement than the uncatalysed reaction.
Since the catalyst does not participate in the reactions and remains unchanged at the end of the reaction, the mass of platinum will remain the same (2.5g). The mass can only change if a specie participates in the chemical reaction. Hence the answer.