Hertz is a measurement of the frequency that a wave is occurring.
Answer: The frequency heard is 562.7 Hz.
Explanation: <u>Doppler</u> <u>Effect</u> happens when there is shift in frequency during a realtive motion between a source and the observer of that source.
It can be calculated as:

where:
c is the speed of light (c = 332m/s)
all the subscripted s is related to the Source (frequency, velocity);
all the subscripted o is related to the Observer (frequency, velocity);
As the source is moving towards the observer and the observer is moving towards the source, the velocities of each are opposite related to direction.
So, the frequency perceived by the observer:



= 562.7 Hz
At this condition, the observer hears the train's horn in a perceived frequency of 562.7 Hz
Answer:
C
Explanation:
A feather falls from one end of a tube to the other inside a vacuum.
<h2>
Answer:</h2>
(c) 5m/s²
<h2>
Explanation:</h2>
Total acceleration (a) of a particle in a circular motion is the vector sum of the radial or centripetal acceleration (
) of the particle and the tangential acceleration (
) of the particle and its magnitude can be calculated as follows;
a =
---------------------(i)
<em>But;</em>
=
------------------------------(ii)
Where;
v = instantaneous velocity
r = radius of the circular path of motion
<em>From the question;</em>
v = 30m/s
r = 300m
(i) First let's calculate the centripetal acceleration by substituting the values above into equation (ii) as follows;
= 
= 
= 3m/s²
(ii) From the question, the velocity of the particle is increasing at a constant rate of 4m/s² and that is the tangential acceleration
, of the particle. i.e;
= 4m/s²
(iii) Now substitute the values of
and
into equation (i) as follows;
a = 
a = 
a = 
a = 5m/s²
Therefore, the magnitude of its total acceleration a, is 5m/s²
A goes with 2 and B goes with 1.