Answer:
<em>I am using ur calculated value</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 M</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 mol</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788g</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106= 0.7788g / 775 g ⋅106 (for water 1ml = 1g)</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106= 0.7788g / 775 g ⋅106 (for water 1ml = 1g)= 1005 ppm</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106= 0.7788g / 775 g ⋅106 (for water 1ml = 1g)= 1005 ppm= 1.005 mg/ L</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106= 0.7788g / 775 g ⋅106 (for water 1ml = 1g)= 1005 ppm= 1.005 mg/ LHope its clear to U!</em>
<em>I am using ur calculated valueMolarity of Fe(CN)63−=4.74⋅10−3 MMoles = molarity * V(L)=4.74⋅10−3M⋅0.775L=3.674⋅10−3 molMass of Fe(CN)63− = moles * molar mass of Fe(CN)63−=3.674⋅10−3 mol * 212.0 g/mol= 0.7788gppm = mass of solute / mass of solution ∗106= 0.7788g / 775 g ⋅106 (for water 1ml = 1g)= 1005 ppm= 1.005 mg/ LHope its clear to U!for the molarity of Fe(CN)63−. , i got 4.74x10−3 M</em>