2000 + 1500g ≤ 15000
1500g ≤ 15000 - 2000
1500g ≤ 13000
g ≤ 13000/1500
g ≤ 8 2/3
Therefore, the crane can safely lift a maximum of 8 2/3 cubic meters of gravel.
Answer:
Cabin is 567 yards away...
Step-by-step explanation:
The angle 21.2° is also the angle of the upper interior angle of the triangle (near the cabin)
Use the tan function:
opposite = 220 yards
adjacent = x
tan(21.2°) = (opposite / adjacent)
tan(21.2°) = 220 yards/x
x * tan(21.2°) = 220 yards
x = 220 yards/ tan(21.2°)
x= 220/ 0.388
x = 567 yards.
Cabin is 567 yards away...
Answer:
47.25 mph
Step-by-step explanation:
Represent the total distance traveled as 2x. Average speed= total distance/total time
When going at 42 mph, the time would be x/42 and when going at 54 mph the time would be x/54 to travel x distance. Add x/42 and x/54 together to get 16x/378. Then divide 2x by 16x/378 to get 47.25 mph. Also this is RSM innit?
(50/4) + (6/4) is the answer that you are looking for. All you do is break up the number that you are going to divide into easy-to-divide numbers.
The answer is 1840 because you have to do 10x8 then multiply that by 23 and get 1840