1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
Answer:
D
Explanation:
The sample must contain impurity that is lower in atomic mass to sodium and since potassium has higher atomic mass to sodium, the answer is the sample contains NaCl and LiCl. We are sure already that the sample is not pure which rules out option a and option b contains sodium iodide which cannot contribute to the increase in chlorine
<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.