The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly
Answer:
A sample of 5.2 mg decays to .65 mg or to 1/8 of its original amount.
1/8 = 1/2 * 1/2 * 1/2 or 3 half-lives.
3 * 30.07 = 90 yrs for 5.2 mg to decay to .65 mg
You can get these other numbers similarly:
5.2 / .0102 = 510 requires about 9 half-lives which is 30 * 9 = 270 yrs
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where



Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.1 T
Acceleration, 
Charge on electron,
Mass of electron,
(a) The force acting on the electron when it is accelerated is, F = ma
The force acting on the electron when it is in magnetic field, 
Here, 
So, 
Where
v is the velocity of the electron
B is the magnetic field


v = 341250 m/s
or

So, the speed of the electron is 
(b) In 1 ns, the speed of the electron remains the same as the force is perpendicular to the cross product of velocity and the magnetic field.