I will solve this question assuming the reaction equation look like this:
<span>MnO2 + 4 HCl ---> MnCl2 + Cl2 + 2 H2O.
</span>
For every one molecule of MnO2 used, there will be one molecule of Cl2 formed. If the molecular mass of MnO2 is 87g/mol and molecular mass of Cl2 is <span> 73.0 g/mol, the mass of MnO2 needed would be:
Cl mass/Cl molecular mass * MnO2 molecular mass=
25g/ (73g/mol) * (87g/mol) * 1/1= 29.8 grams</span>
Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.
Around 24.85 miles per hour
, divide the length value by 1.60
The conversion factor for volume at STP is

or

. Since we want volume, we would use

. We conclude with the following calculations:

The answer is 9.744L H2