Molar mass of sulfur dioxide (SO2) is 64.066g/mol
molar mass of sulfur is 32.065 g/mol
thus, (32.065/64.066 )x100=50%
The heat that is required to raise the temperature of an object is calculated through the equation,
heat = mass x specific heat x (T2 - T1)
Specific heat is therefore calculated through the equation below,
specific heat = heat / (mass x (T2 - T1))
Substituting,
specific heat = 645 J / ((28.4 g)(15.5 - - 11.6))
The value of specific heat from above equation is 0.838 J/g°C.
Answer:
The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Explanation:
Mass of water = m
Density of water = 1 g/mL
Volume of water = 50.0 mL
m = Density of water × Volume of water = 1 g/mL × 50.0 mL=50.0 g
Change in temperature of the water ,ΔT= 27.0°C - 22.3°C = 4.7°C
Heat capacity of water,c =4.186 J/g°C
Heat gained by the water when an unknown compound is dissolved be Q
Q= mcΔT

heat released when 0.9775 grams of an unknown compound is dissolved in water will be same as that heat gained by water.
Q'=-Q
Q'= -983.71 J =-0.98371 kJ
Moles of unknown compound = 
The enthlapy of solution :


The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
In this question, the <span>patient needs to be given exactly 500 ml of a 5.0%. The content of the glucose should be:
</span>weight= volume * density* concentration<span>
500ml * 1mg/ml *5%= 25mg.
The </span><span>stock solution is 35%, then the amount needed in ml would be:
weight= volume * density* concentration
25mg= volume * 1mg/ml *35%
volume= 25/35%= 500/7= 71.43ml</span>