Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Answer:

Explanation:
HCl + NaOH ⟶ NaCl + H₂O
There are two energy flows in this reaction.
Heat of reaction + heat to warm water = 0
q₁ + q₂ = 0
q₁ + mCΔT = 0
Data:
m(HCl) = 50 g
m(NaOH) = 50 g
T₁ = 22 °C
T₂ = 28.87 °C
C = 4.18 J·°C⁻¹g⁻¹
Calculations:
m = 50 + 50 = 100 g
ΔT = 28.87 – 22 = 6.9 °C
q₂ = 100 × 4.18 × 6.9 = 2900 J
q₁ + 2900 = 0
q₁ = -2900 J
The negative sign tells us that the reaction produced heat.
The reaction produced
.
A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>