Multiply 120 by 200 percent and you would get 240, then you would add 240 and 120 to get 360.
Answer:
The concentration of HCl in the mixture is 1L of 50% HCl
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the percentage of HCl present which refers to the its concentration.
Firstly, the total volume we have is 0.375 + 0.625 = 1 L
we can calculate the percentage as follows;
The percentage of the 25% present is 37.5%
while the percentage of the 75% present is 62.5%
When we say the percentage present, we are referring to the amounts of the total liters which is 1 present.
So the concentration of the final mixture will be;
(37.5% of 25) + (62.5% of 65)
= 9.375% + 40.625%
Adding both gives = 50%
So the concentration we have is 1L of 50% HCl
Answer: 1,468.5
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to multiply the price of each share of stock ($19.58) by the number of shares of stock bought (75 ).
Mathematically speaking:
Price per share x number of shares = 19.58 x 75 = $1,468.5
His purchase price was 1,468.5
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer:
Elliot has to wait 11 months before he has enough cars
Step-by-step explanation:
Elliot has 4 display cases with each case being able to hold 15 cars. Thus we know
total # of cars Elliot can place in his display case = 4 * 15 = 60 cars
From this, we can figure out how many more cars Elliot needs by subtracting the amount of cars he already has
# of cars Elliot needs = 60 - 28 = 32 cars
Now to find the number of months Elliot needs, we divide by how many he can buy each month
# of months Elliot needs to save up for = 32 / 3 = 10 2/3
Assuming Elliot does not get his allowance until the end of the month, we will have to round the number of months up to the nearest integer, 11