If you have 1/8 in every loaf and 1 teaspoon of nutmeg is 8/8 and you have 4 of those think how much is 8/8 x 4.
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Step-by-step explanation:
<u><em>The question is</em></u>
Blues berry farm charges Percy a total of $24.75 for entrance and 2.5 kilograms of strawberries. The entrance fee is $6 and the price for each kilogram of strawberries is constant
Determine the price for each kilogram of strawberries
Let
x ----> the price for each kilogram of strawberries
we know that
The entrance fee plus the price of each kilogram of strawberries multiplied by the number of kilogram of strawberries must be equal to $24.75
so
The linear equation that represent this situation is

solve for x
subtract 6 both sides

divide by 2.5 both sides

therefore
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Answer:
Hi! This is the answer for part C, or finding the factors.
Step-by-step explanation:
Checked by my teacher. hope this part helps. Will post the rest soon.
She has a difference of $2.75, she may have subtracted something wrong while balancing out the check book.