Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
Step-by-step explanation:
1. C = the graphing is slowly increasing, then he walks across the top so it is flat
2. D = it started out slow and gradually got higher, which is what the story said
3. H = he had to stop walking, and there is a part of no movement in the graph H
4.
Answer:
Malia. (pretty sure)
Step-by-step explanation:
Zak- 8.4
Karen- 7.68
Malia- 9.52
Ali- 7.2