From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
0.002925 m
Explanation:
Lt = LO(1 +α Δt ) here Lt is total length Lo is original length α is coefficient of linear expansion and Δt is change in temperature
<h2>for aluminium</h2>
α=25×10^-6
Lt = 5(1+25×10^-6×(70-20))
Lt = 5 (1+25×10^-6×50)
Lt = 5 ( 1+0.00125)
Lt = 5×1.00125
Lt =5.00625 m
<h2>for nickel </h2>
α=13.3×10^-6
Lt =5(1+13.3×10^-6×50)
Lt = 5(1+0.000665)
Lt =5.003325 m
hence difference in length =5.00625-5.003325
= 0.002925 m
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer : The restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Explanation :
Restoring force is defined as the force that is exerted by the spring due to its mass.
Mathematically, the restoring force can be written as :

F = - k x
where,
k is the spring constant.
x is the displacement caused due to the mass.
Negative sign shows that the force is acting in opposite direction.
So, it is clear that the restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Hence, the correct option is (b) " The restoring force is directly proportional to the displacement of the block ".