<span><span>-2-2 + 2 = 0(-2, 0)</span><span>-1-1 + 2 = 1(-1, 1)</span><span>00 + 2 = 2(0, 2)</span><span>11 + 2 = 3(1, 3)</span><span>22 + 2 = 4<span>(2, 4)</span></span></span>
Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.
Answer:
<h2>A 16mm</h2>
Step-by-step explanation:
An equilateral triangle is a triangle that has all of its sides equal.
Perimeter of an equilaterial triangle = 3s where;
s is one side of the triangle.
Given the perimeter of ABC = 96mm
Substituting into the formula above to get s;
96 = 3s
s = 96/3
s = 32mm
Hence the length of one side of the triangle is 32mm
If a perpendicular bisector is drawn from angle A to side Line segment B C at point M, then MC will be half of BC and ΔAMC will be a right angled triangle.
Since all the sides of the triangle are equal, hence BC = 32mm. Since MC is the half of BC, then MC = 1/2 of 32mm
MC = 1/2 * 32mm
MC = 16mm
<em>Hence the length of Line segment MC is 16mm</em>
<em></em>