Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Answer : The role of limiting reagent or reactant is important in a chemical reaction because it can help the chemist to predict that complete amount of reactant is consumed, as it is limiting the reaction, only required moles of products can get formed instead of the theoretical yield where the perfect amount is used.
In short, Limiting reactant in a chemical reaction is the substance that is totally consumed when the chemical reaction is found to be complete.
Answer:
Groups of atoms that are added to carbon backbones and give them unique properties are known as <u>Functional Groups</u>.
Explanation:
In organic chemistry they are called as Functional Group because they are the active part of a molecule. These groups give a unique characteristic to molecule both chemically and physically. Also, each functional group represent a different class of compounds.
Examples:
S No. Functional Group Name
1 R--X Alkyl Halides
2 R--OH Alcohols
3 R--NH₂ Amines
4 R--O--R Ethers
5 R--CO--R Ketones
6 R--CO--H Aldehydes
7 R--CO--OH Carboxylic acids
8 R--CO--X Acid Halides
10 R--CO--NR₂ Acid Amides
11 R--CO-OR' Esters
<u>Answer:</u> The wavelength of light is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the wavelength of light, we use Rydberg's Equation:

Where,
= Wavelength of radiation
= Rydberg's Constant = 
= Final energy level = 3
= Initial energy level = 6
Putting the values in above equation, we get:

Hence, the wavelength of light is 
<span>When two electrical charges, of
opposite sign and equal magnitude, are separated by a distance, a dipole is
established. The size of a dipole is measured by its dipole moment (</span>μμ). Dipole moment is measured in Debye
units, which is equal to the distance between the charges multiplied by the
charge (1 Debye equals 3.34×10−30Cm3.34×10−30Cm). The dipole moment
of a molecule can be calculated by Equation 1.11.1:
μ = qr
where
<span>
<span>μ⃗ μ→ is the dipole moment vector</span>
<span>qiqi is the magnitude of the ithith charge, and</span>
<span>r⃗ ir→i is the vector representing the position
of ithith charge.</span>
</span>
r = μ/q
<span>r = [0.838D(3.34×10−30 C⋅m/ 1D)]/ (1.6×10−19
C) *0.124
</span>
r = 1.41 x10^-10 m