Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
To develop this problem we will apply the concepts related to the Doppler effect. The frequency of sound perceive by observer changes from source emitting the sound. The frequency received by observer
is more than the frequency emitted by the source. The expression to find the frequency received by the person is,

= Frequency of the source
= Speed of sound
= Speed of source
The velocity of the ambulance is


Replacing at the expression to frequency of observer we have,


Therefore the frequency receive by observer is 878Hz
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s
1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²