Answer:
all i can help you with is one of them is Canada. If im
wrong i am sorry.
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.