Well you have to find out how many cd is 40% and 30%
30% = 30x.3=9
40% = 30x.4=16
now add 16 and 9
16+9=25 now subtract 25 from 30 and see that you have 5 cd of a different type of music to find that as a % divide 5 by 35 to get .14 I rounded it to the nearest hundreth now move the decimal over 2 spots to get 14%
1.Since 5 is less than 8, borrow 1 from the next column to make 15.
2.Calculate 15 - 8, which is 7.
3.Calculate 3 - 3, which is 0.
4.Since 2 is less than 5, borrow 1 from the next column to make 12.
5.Calculate 12 - 5, which is 7.
6..<span>Calculate 9 - 2, which is 7.</span>
7.<span>Therefore, 102.45 - 25.38 = 77.07.</span>
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
Answer:
I'm not sure for which answer you're asking for so I'll give you all of them. On the tenth day, Chris will give away 1024 cards.
Step-by-step explanation:
On the fourth day he will give away 16, on the fifth day 32, on the sixth day 64, on the seventh say 132, on the eighth day 264, on the ninth day 528, and on the tenth day 1024
Add all the numbers together and the difference is the answer which is 44%