<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
Answer:
The whole numbers are 0 and 79.
Step-by-step explanation:
The numbers provided are as follows:

Whole numbers are a set of natural positive numbers and 0. This set basically consists of counting discrete numbers.
Such as: 0, 1, 2, 3, 4, 5....
From the provided set of numbers the whole numbers are:
S = {79 and 0}
Thus, the whole numbers are 0 and 79.
March: 240 * 0.4 = 96 used
240 - 96 = 144 remains in the tank
April : 144 * 0.25 = 36 used
144 - 36 = 108 remains in tank
answer: 108 gallons left at the end of April
Sort of, say you take 99% off of something that is $100. You will end up paying $1. Then if you take another 99% off, you wil pay $0.01. Takig another 99% off will give you $0.001, but money only goes to two decimal points, so its free from a money standpoint, but there is still a cost.