To answer this question, you just need to put all the variable into <span>PV = nRT formula. In this case, the pressure(P) is 2.5 atm, the number of molecule(n) is 1.3 mol, the temperature(T) is 22 celcius= 295.15 kelvin.
Then the volume should be:
</span><span>PV = nRT
</span>2.5 * V = 1.3 * <span>0.08206* 295.15
</span>V= 12.59L
Initially when we dissolve a solute , rate of dissolution is far exceeding the rate of deposition. But as the concentration of solution increases , the rate of deposition also increases and a situation comes when rate of dissolution becomes equal to rate of deposition that situation is called dynamic equilibrium.
Saturated solution:
It is the solution in which dissolved solute is in dynamic equilibrium with undissolved solute, if we dissolve more solute into it it will not dissolve.
Unsaturated solution:
This solution contains less amount of solute than the equilibrium amount of it. If we dissolve more solute into it , it will dissolve.
Supersaturated solution:
This solution contains more amount of solute than its equilibrium concentration. These solution are unstable.
The answer:
all that we search for is the number of mole of HCl and the number of mole of C2H6O
M(HCl) = 5.5g/ mole of HCl , so mole of HCl = 5.5/M(HCl), where M(HCl) is the molar mass.
M(HCl) = 1+ 36.5= 37.5
moles of HCl = 5.5/37.5=0.14
M(C2H6O) = 200g / moles of C2H6O, so moles of C2H6O=200g / M(C2H6O)
M(C2H6O)= 2x12+ 6 + 16=46,
moles of C2H6O=200g / 46 =<span>4.35 </span><span> moles
</span>
the sum of the moles is 0.14 + <span>4.35 </span> = 4.501 moles
finally, <span>The mole fraction of hcl in a solution prepared by dissolving 5.5 g of hcl in 200 g of c2h6o is 0.031
</span>
because it can be found by 0.14 / 4.501= 0.031
<h3>
Answer:</h3>
The Equilibrium would shift to produce more NO
<h3>
Explanation:</h3>
The reaction is;
N₂(g) + O₂(g) ⇆ 2NO(g)
- When a reaction is at equilibrium then the forward reaction rate will be equivalent to the reverse reaction rate. Additionally, the concentration of the reactants and products are the same.
- From Le Chatelier's principle, additional reactants favor the formation of more products while additional products favor the formation of more reactants.
- For example, when more oxygen is added then more Nitrogen (II) oxide will be formed.
- Oxygen is a reactant and when increased it favors forward reaction which leads to the formation of more NO which is the product.