Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you
Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Check attached file for the answer.
Reduction. B is the correct answer