<span>One of the main tenets of kinetic molecular theory is the the molecules of gas conserve their kinetic energy perfectly when they collide with each other (or the walls of the container for that matter), thus keeping them in constant motion. Since this is the definition of then elastic collision (one in which kinetic energy is maintained), then the answer is "d. are perfectly elastic".</span>
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />
Answer:
Aluminium
Explanation:
Ionization energy is the amount of energy needed to remove an electron from a gaseous atom to form a gaseous ion.
The difference between the third and fourth ionization energies is great. This indicates a group III element which is in the third period.
This element is Aluminium (Al)