There are 0.109 moles of NaCl in one tablespoon of salt. This is found by dividing the number of grams you have by the molecular weight.
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
I think it would be C) The surrounding soil can become very fertile
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³