Answer: 2s and 2p
Explanation: Carbon is an element with atomic number of 6 and thus contains 6 electrons. The electrons are filled in order of increasing energies and follows Afbau's rule.The electrons are singly filled first in each orbital having same spin, then only pairing occurs. This rule was known as Hund's Rule.
The valence electrons are the electrons which are present in last shell. Thus valence electrons are 4, two in s and 2 in p orbitals.

In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer:
A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Explanation:
Hello,
In this case, based on the given reaction which is:

By stoichiometry, one computes the grams of sodium carbonate that will neutralize 1,665 g of sulfuric acid as shown below:

Thus, the available mass is 2.0 kg so 0.2 kg are in excess, therefore: A. Yes, there is more than enough sodium carbonate.
Best regards.
Answer:
The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.
Explanation:
In all cases involving gas mixtures, the total gas pressure is related to the partial pressures, that is, the pressures of the individual gaseous components of the mixture. Put simply, the partial pressure of a gas is the pressure it exerts on a mixture of gases.
Dalton's law states that the total pressure of a mixture of gases is equal to the sum of the pressures that each gas would exert if it were alone. Then:
PT= P1 + P2 + P3 + P4…+ Pn
where n is the amount of gases present in the mixture.
In this case:
PT=PN₂ + PAr + PHe + PNe
where:
- PT= 987 torr
- PN₂= 44 torr
- PAr= 486 torr
- PHe= 218 torr
- PNe= ?
Replacing:
987 torr= 44 torr + 486 torr + 218 torr + PNe
Solving:
987 torr= 748 torr + PNe
PNe= 987 torr - 748 torr
PNe= 239 torr
<u><em>The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.</em></u>
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.