Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
<h2>
Answer: 117.626m/s</h2>
Explanation:
The escape velocity
is given by the following equation:
(1)
Where:
is the Gravitational Constant and its value is
is the mass of the asteroid
is the radius of the asteroid
On the other hand, we know the density of the asteroid is
and its volume is
.
The density of a body is given by:
(2)
Finding
:
(3)
(4) This is the mass of the spherical asteroid
In addition, we know the volume of a sphere is given by the following formula:
(5)
Finding
:
(6)
(7)
(8) This is the radius of the asteroid
Now we have all the necessary elements to calculate the escape velocity from (1):
(9)
Finally:
This is the minimum initial speed the rocks need to be thrown in order for them never return back to the asteroid.
Answer:
719
Explanation:
Conversion
1 picometer (pm) is equivalent to
meter
1 micrometer is equivalent to
meter
To find the number of layers, we divide the overal leaf thickness by the thickness of one atom hence dividing tex]0.125 × 10^{-6}[/tex] meter by
meter we get that the number of sheets will be as follows

Therefore, they are approximately 719 sheets
<h2>
Answer:</h2>
<em>Hello, </em>
<h3><u>
QUESTION)</u></h3>
Assuming that the initial velocity of the jumper is zero, on Earth any freely falling object has an acceleration of 9.8 m/s².
<em>✔ We have : a = v/Δt = ⇔ Δt = v/a </em>
- Δt = (√2xgxh)/9,8
- Δt = (14√10)/9,8
- Δt ≈ 4,5 s