Answer:
Explanation:
I dont know if this will help but A two force member is a body that has forces (and only forces, no moments) acting on it in only two locations. In order to have a two force member in static equilibrium, the net force at each location must be equal, opposite, and collinear.
Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>