Answer:The answer is 98
Step-by-step explanation:
Median is the middle number, so put the numbers from least to greatest and pick the number in the middle. In this case: 43,56,98,106,112. 98 is in the middle.
She can fill 5/12 of the pyramid.
The volume of a pyramid is given by the formula
V = 1/3lwh. Using our information, we have:
V = 1/3(40)(30)(60) = 24000 cm³
She has 10,000 cm³ of sand; 10000/24000 = 5/12.
Hey there,
Your question states: <span>The area on a wall covered by a rectangular poster is 294 square inches. The length of the poster is 1.5 times longer than the width of the poster. What are the dimensions of the poster? </span>

Your correct answer would be

Hope this helps.
Answer:
50 years
Step-by-step explanation:
use the simple interest formula :
PRT/100
P is the principle (5000)
R is the rate of interest (4)
T is the time taken (x- unknown)
the amount at the end is double the amount invested = 5000*2 = 10000
(5000*4 * x )/100 = 10000
20000x/100=10000
20000x = 100*10000
20000x = 1 000 000
x= 1 000 000/ 20 000
x = 50
it will take<u> 50 years </u>
Answer:
For this case we have the following info related to the time to prepare a return

And we select a sample size =49>30 and we are interested in determine the standard deviation for the sample mean. From the central limit theorem we know that the distribution for the sample mean
is given by:
And the standard deviation would be:

And the best answer would be
b. 2 minutes
Step-by-step explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The central limit theorem states that "if we have a population with mean μ and standard deviation σ and take sufficiently large random samples from the population with replacement, then the distribution of the sample means will be approximately normally distributed. This will hold true regardless of whether the source population is normal or skewed, provided the sample size is sufficiently large".
Solution to the problem
For this case we have the following info related to the time to prepare a return

And we select a sample size =49>30 and we are interested in determine the standard deviation for the sample mean. From the central limit theorem we know that the distribution for the sample mean
is given by:
And the standard deviation would be:

And the best answer would be
b. 2 minutes