Answer:3 hours total
Step-by-step explanation:
15+(3*3)=21+(1*3) which equals out to 24$
Answer:
Text me back for an answer.
Step-by-step explanation:
Make sure you text back.
2ab x cos (C) = 7 because
a^2 + b^2 - 2ab x cos(C) = c^2
2ab x cos(C) = a^2 + b^2 - c^2
2ab x cos(C) = 2^2 + 2^2 - 1^2
2ab x cos (C) = 7
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years