In order to calculate the amount of heat energy required to melt 347 grams of ice, we need to will apply the equation:
Q
= ml, where m is the mass of substance and l is its latent heat of fusion. For ice, the latent heat of fusion is 334 joules per gram.
Therefore:
Q = 347 x 334
Q = 112,558 joules of energy
A, nonpoint souce pollution is "a main problem with water quality."
1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly