answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
2 years ago
9

A model of a building was built to a scale of 1:65.5. One side of the model is 23 inches long. How long, in feet, is this side o

f the actual building? Round your answer to the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
umka21 [38]2 years ago
5 0
130ft: you would need to do 65.5 x 23 to get 1506.5 but this is in inches, not ft so you need to convert this, which means that you need to divide 1506.5 by 12 which gets 125.54..... and round that to the nearest tenth, which leaves you with 130ft

hope this helps 
You might be interested in
Cooper is measuring ingredients for his special dessert. He needs a total of 70.4 mL of milk and melted butter. The recipe calls
Pavlova-9 [17]

Answer:

Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe

Step-by-step explanation:

Let B be the quantity of butter

and

m be the quantity of milk

<u>So according to given statement the whole mixture measures 70.4 mL while butter measures 30.6mL</u>

so,

B+m = 70.4

30.6 + m = 70.4

m = 70.4 - 30.6

m = 39.8 mL

Cooper needs 39.8 mL milk for his recipe ..

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
The partial factorization of x2 – 3x – 10 is modeled with algebra tiles. Which unit tiles are needed to complete the factorizati
kkurt [141]

Answer:

(x - 5)(x + 2)

Step-by-step explanation:

x² - 3x - 10 =

= x² + 2x - 5x - 10

= x(x + 2) - 5(x + 2)

= (x - 5)(x + 2)

6 0
2 years ago
Use the formula A=bh , where A is the area, b is the base length, and h is the height of the parallelogram, to solve this proble
Jlenok [28]
33 in because 1056 divided by 32 is 33
hope you pass your test
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Penny and her two friends each ate 1/6 of cake . how much cake did they eat
Hoochie [10]
They ate 1/3 of the cake
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Joseph's lunch at a restaurant costs $13.00 without tax. He leaves the waiter a tip of 17% of the cost of the lunch, without tax
ryzh [129]

Answer:

The total cost of the lunch including the tip is $15.21.

Step-by-step explanation:

To find the total cost of the lunch including the tip, first, you need to calculate 17% of the price of the lunch as the statement indicates that that is the tip Joseph leaves the waiter:

$13*17%=$2.21

Now, you need to add that amount to the price of the lunch:

$13+$2.21=$15.21

According to this, the answer is that the total cost of the lunch including the tip is $15.21.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Raymond spends 1/10 of his vacation budget on a car rental. Write an expression for how much he has to spend on the rest of his
    9·2 answers
  • Your model locomotive is 16 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 40 feet long. A window on the locomotive i
    12·1 answer
  • Determine which functions have two real number zeros by calculating the discriminant, b2 – 4ac. Check all that apply. Please ans
    11·2 answers
  • 1. Find the domain of the given function. (1 point)
    8·1 answer
  • Peter wants to cut a rectangle of size 6x7 into squares with integer sides. What is the smallest number of squares he can get
    15·1 answer
  • Sarah was collecting money for charity. By Sunday night she had collected 55% of her target amount. On Monday she collected anot
    15·2 answers
  • Herb, a tennis player, has been struggling to develop a more consistent serve. He made the following remark to his partner durin
    11·1 answer
  • Hamlet cut a piece of paper into a rhombus to use as part of a costume. The piece of paper is shown below.*Picture not drawn to
    11·1 answer
  • ​Plasma-glucose levels are used to determine the presence of diabetes. Suppose the mean ln​ (plasma-glucose) concentration(mg/dL
    9·1 answer
  • UPS charges $7 for the first pound, and $0.20 for each additional pound. FedEx charges $5 for the first pound and $0.30 for each
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!