At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
Answer:
600 units of for snack-size, 1800 units for family-size
Step-by-step explanation:
Answer:
2250000 mm^2 or 2.25 m^2
Step-by-step explanation:
Area=1.8*1.25=2.25 m^2=2250000 mm^2
Answer:
50%
Step-by-step explanation:
the will have 75minis 25
Answer:
Therefore, the probability is P=0.000064.
Step-by-step explanation:
We know that a pressure control apparatus contains 3 electronic tubes. The apparatus will not work unless all tubes are operative. If the probability of failure of each tube during some interval of time is 0.04.
We calculate the probability of failure of the apparatus.
We get:

Therefore, the probability is P=0.000064.